Mobilní reklama

Facebook a iOS 14.5 aneb změny přichází

V úterý 20.4. 2021 Apple oznámil, že novou verzi iOS 14.5 zpřístupní všem uživatelům již příští týden. Všechny aplikace v App Store tedy budou nově obsahovat vyskakovací okno, které bude vyžadovat povolení od uživatelů ke sdílení jejich dat s třetí stranou (což je mimo jiné i Facebook).

Jakmile bude nová verze dostupná, očekává se pozvolné aktualizování v mobilních zařízeních, v horizontu několika týdnů. Změny v měření událostí na Facebooku by tedy neměly být náhlé.

>> Jak zkontrolovat, zda jste na změnu řádně připraveni?

Nejdůležitější je mít ověřenou doménu a nastavenou konfiguraci událostí na webu. Změny v konfiguraci událostí se mohou projevit až po 48 hodinách, proto je dobré mít vše nastaveno předem.

>> Co se stane když události nebudou nakonfigurované?

Pokud nebudete mít události konfigurované, reklamy se pozastaví.

V případě, že události nakonfigurujete či změníte prioritu událostí až po implementaci změn, očekávejte pozastavení reklam na dalších 72 hodin. Minimalizuje se tak riziko nesprávného přiřazení.

Facebook oznámil, že změny v měření událostí bude provádět postupně v období 2 týdnů, a tedy ne všichni inzerenti budou hned v příštím týdnu penalizováni za změnu v konfiguraci událostí. Určitě ale doporučujeme se na toto nespoléhat a vše nastavit co nejdříve.

>> Jaký to bude mít vliv na kampaně?

S přechodem na nový styl měření událostí a změny v měření konverzí očekávejte možné změny ve výkonu vašich reklam a zvýšení CPA.

>> Další změny:

  • – defaultní atribuční okno se mění na 7+0 (7 dní po prokliku + 0 dní po zobrazení)
  • – metodika atribuce se mění a bude se přiřazovat ke dni konverze místo původnímu dni zobrazení reklamy / prokliku
  • – může dojít ke zmenšení vlastních publik (například remarketingových)
  • – sníží se počet reportovaných událostí
  • – konverzní akce se mohou zobrazovat až s 72 hodinovým zpožděním.

>> Další TO DO tipy:

  • – kontrola automatických pravidel (změna atribučního okna na 7 dní po prokliku + 0 dní po zobrazení)
  • – kontrola návštěvnosti z iOS pro představu o dopadu změn      
  • – stáhnout si reporty z BM (zmizí atribuční okna 28 dní po kliku, 28 dní po zobrazení, 7 dní po zobrazení).

Sklik přidává podporu pro volání z mobilu – Click2Call

Rozšíření inzerátů o možost volání z mobilního vyhledávání dnes spustil Sklik pod názvem Click2Call. Funkce kopíruje stejnou funkcionalitu v AdWords. Při vyhledávání na mobilní verzi Seznamu se vedle reklamy zobrazí nově tlačítko pro spuštění vytáčení telefonního čísla inzerenta. Kliknutí na volání je zpoplatněno stejně, jako standardní kliknutí na reklamu.

Telefonní číslo je třeba zadávat v nastavení kampaně. Možnost přidání na úrovni sestavy chybí. Statistiky kliknutí na Click2Call můžete vygenerovat v záložce Statistiky.

Sklik testuje produktové inzeráty v mobilním vyhledávání

Sklik na své Facebook stránce odhalil ukázku z probíhajícího testování zobrazování produktových inzerátů ve vyhledávání na mobilních zařízeních.

Jako první nás samozřejmě napadla otázka, nakolik je tato novinka podstatná z pohledu objemu vyhledávání na mobilním Seznamu. Ohlasy uživatelů na Twitteru ze statistik odhadují podíl mobilního vyhledávání Seznamu na nezanedbatelných 15% a Sklik tyto odhady mlčky potvrdil.

Jsme zvědavi, kdy dojde k ostrému provozu a zda bude možnost nabídnout jinou cenu za proklik pro desktopové a mobilní vyhledávání.

sklik_pla

AdWords TrueView videoreklama vstupuje do mobilních zařízení

AdWords TrueView videoreklama zahájila své úspěšné tažení napříč YouTube před více než rokem. Od dubna letošního roku je dostupná všem inzerentům, kteří tak získali přístup k cenově velmi atraktivní videoreklamě placené pouze za shlédnutí.

Nyní nově, v rámci testovacího provozu, vstupuje TrueView reklama i do mobilních zařízení. Vzhledem ke skutečnosti, že uživatelé čím dál častěji sledují YouTube videa na svých tabletech a mobilních telefonech, jde o logický krok ze strany Googlu. Ten zatím potvrzuje, že chování uživatelů je prakticky shodné jako u TrueView na desktopech.

Osobně jsme zvědavi, co přesně mobilní TrueView inzerentům umožní. Při představě potenciální možnosti zacílení na konkrétní typ zařízení (jako je tomu už dnes u klasické AdWords reklamy) se otevírají zajímavé možnosti především prodejcům mobilů či tabletů či firmám nabízející své aplikace (od her až po předplatné online verze Hospodářských novin). A to je možná jen začátek. (zdroj: Google Mobile Ads Blog)

Google AdMob mění aukční model. Zavádí skóre kvality.

AdMob – reklamní síť, která zobrazuje reklamy na mobilních zařízeních, mění aukční systém určující cenu za proklik u CPC kampaní. Dosud rozhodovala vyšší nabídka. Od 15.2.2012 zavádí tzv. skóre kvality dobře známé z AdWords kampaní. O výsledné ceně za proklik tak nově rozhodne i efektivnost/atraktivnost reklamy.

Vyšší CTR reklam na konkrétním/podobných umístěních může buďto snížit jejich požadovanou cenu za proklik, nebo zvýšit počet zobrazení a tedy oslovených uživatelů. Naopak, pokud reklamy budou pro uživatele nezajímavé a skóre kvality poklesne, systém může vyžadovat vyšší cenu za proklik a omezit zobrazovanost reklamy. Více informací v nápovědě AdMob.

Google koupil AdMob v listopadu 2009 za 750 milionů USD. Svou reklamu zobrazuje na více než 100 000 mobilních stránek a aplikacích. Denně zaznamená 2,7 miliardy zobrazení.

Angry Birds, jedna z mnoha aplikací zobrazující reklamy AdMob na mobilním telefonu. Angry Birds, jedna z mnoha aplikací zobrazující reklamy AdMob na mobilním telefonu.

 Posunout nahoru